REGIONALNI SKUP ” Workshop on enhancing drug policy coordination in the South Eastern Europe” ZA SPRJEČAVANJE ZLOUPOTREBE DROGA

05 jul 2013

Predstavnica Opštine Tivat mr.Darka Ognjanović koordinatorka opštinske Kancelarije učestvovala je  u dvodnevnoj radionici u Podgorici na temu “Workshop on enhancing drug policy coordination in the South Eastern Europe”. Ministarstvo zdravlja, uz podršku Evropske Komisije, organizovalo je Regionalni skup i dvodnevnu  radionicu za spriječavanje zloupotreba droge. Predstavnici najznačajnijih međunarodnih tijela  koja se bave problemom bolesti zavisnosti okupili su se u Podgorici , kako bi učesnicima skupa prenijeli svoja znanja iz te oblasti.: Evropskog centra za praćenje droga, Savjeta Evrope, Kancelarije za drogu i kriminal Ujedinjenih Nacija, Republike Italije, Republike Slovenije, Republike Hrvatske, Mađarske, Bugarske, Rumunije, a učestvovali su  u radu i delegacije:Republike Srbije, Albanije, Makedonije, Kosova, BiH, Turske, kao i učesnici iz Crne Gore.


Osim Ministra zdravlja skupu se obratio i šef delegacije EU u Crnoj Gori Mitja Drobnič koji je istakao da upotreba nelegalnih narkotika utiče na milione ljudi u Evropi,naglašavajući  da je borba protiv zloupotrebe droge  dugoročan i multidisciplinaran proces :
Saradnja u oblasti droga je segment Akcionog plana za pregovaračko poglavlje 24, gdje Ministarstvo zdravalja preko Odjeljenja za droge ima dugoročne i kompleksne obaveze, realizacijom kojih će se postići značajan institucionalni napredak.Kao jedan od koordinacionih mehanizama istaknut je i značaj opštinskih  Kancelarija za prevenciju bolesti zavisnosti čiji predstavnici su uzeli učešće na  ovoj radionici  i koji su istakli da bez obuka i bez kontinuiranog transfera iskustava nije moguće ostvariti administrativni i institucionalni napredak i da je u cilju suzbijanja zloupotrebe droge neophodno preventivno djelovati kod mladih , razvijajući njihove odbrambene vještine.