Održan II sastanak Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone u Tivtu

02 aug 2024

Komnenović: Čistoća je imperativ

„Čistoća je nešto po čemu je Tivat prepoznat i godinama smo gradili dobru reputaciju. Ne možemo i nećemo dozvoliti da se ova slika mijenja jer će to trajno urušiti posjećenost Tivta kao destinacije“ – poručio je predsjednik opštine Željko Komnenović na sastanku Koordinacionog tima za praćenje turističke sezone u Tivtu. On je izrazio nezadovoljstvo čistoćom objekta u kojem je Autobuska stanica i Parking servis Tivat. Rukovodiocima oba preduzeća naloženo je da se posebna briga povede o ovom aspektu rada. On je ocjenio neprihvatljivom činjenicu da se turisti žale na čistoću na Aerodromu Tivat, pa se u dogovoru sa upravom Aerodroma dogovorila posebna briga o čistoći ispred ali i u samom objektu.

Predsjednik opštine je za narednu sedmicu najavio pokretanje redovne pomorske linije na kojoj će saobraćati plovila na električni pogon i tako povezivati Pine, mulo Bazdanj i vodni terminal na Aerodromu. „Luštica Bay je dio sredstava kojima podržava lokalnu zajednicu usmjerila u uspostavljanje ove linije i mi im se na tome zahvaljujemo. Planirano je 14 polazaka dnevno u terminima od 6 do 22h.“ – rekao je Komnenović. On se u svom uvodnom izlaganju osvrnuo na neke od problema koji su pratili dosadašnji tok turističke sezone, kao što su napajanje električnom energijom, problemi u saobraćaju ali i neizvjesnost kada je u pitanju snabdijevanje vodom. Predstavnik tivatske elektro-distribucije, sve članove tima upoznao je sa ispadima elektro-energetskog sistema u julu, ali i sa načinom na koji su problemi rješavani. U Tivtu trenutno boravi ekipa tehničara iz Podgorice, koji svakodnevno prate stanje na terenu, budući da je opterećenje postojeće mreže veliko i da postoji opasnost od novih ispada, sve dok se ne implementira neko od trajnijih rješenja snabdijevanja grada.

Po riječima Alena Krivokapića, direktora Vodovoda i kanalizacije Tivat, snabdijevanje vodom je redovno i trenutno se obezbjeđuje 150 litara u sekundi.

Iz Uprave pomorske sigurnosti najavljene su česte i opsežne kontrole saobraćaja na moru, posebno u tivatskom dijelu zaliva, na Verigama i kod Kumbora. Na dnevnom redu našlo se i pitanje ispaljivanja vatrometa sa mora, ali i nelegalnog sidrenja i postavljanja bova, što će biti predmet rada lokalne uprave i nadležnih organa u narednom periodu.

U Tivtu trenutno boravi oko 9.500 gostiju što je 3% više u odnosu na 2023. godinu. Po riječima direktorice Nine Lakičević, naplata turističke takse je dobra, a administrativni problem je nemogućnost naplate boravišne takse za goste na plovilima. TO će u narednom periodu sa nadležnima pokušati pronaći modalitet kako bi se ostvarila naplata ovog prihoda, koji po trenutnom zakonu nije prepoznat, a znatno bi uticao na finansijsku dobit i poslovanje. Kroz zgradu Aerodroma Tivat na dnevnom nivou prođe oko 8.500 ljudi, a u prvih šest mjeseci ove godine opsluženo je 600.000 putnika. Najveći izazov je nedovoljan broj izvršilaca posla.

Ekipe Komunalnog preduzeća vršile se pripremne radove na pristaništima za električna plovila na Pinima i na mulu Bazdanj. Vodi se računa o prohodnosti rampe za OSI na plaži Ponta, Seljanovo, a sa problemom njene pozicije upoznati se predstavnici Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom. U junu i julu je prikupljeno 25% više otpada u odnosu na isti period prošle godine. U grad su pristigla dva nova pres kontejnera ali i specijalno vozilo čistilica za kamen, pa se Pine čisti redovno tokom sezone.

Iz JPMD napominju da su njihovi kontrolori do sada izvršili tri kruga kontrole kupališta. Najveći broj nepravilnosti odnosi se na nedovoljan broj spasilaca na plaži, ali i na kršenje propisa u smislu postotka površine plaže koja je oslobođena plažnog mobilijara. U Tivtu borave i predstavnici Uprave za inspekcijske poslove. Ističu da je Tivat jedna od uređenijih crnogorskih opština, te da je do sada izrečeno novčanih kazni u iznosu od 155.000€, što je značajno manje u odnosu na prošlu godinu. Bezbjednost u gradu je na zadovoljavajućem nivou. Služba zaštite i spašavanja je u pripravnosti a najveći problem u ovom segmentu rada i dalje su vozila parkirana na saobraćajnicama u višim gradskim zonama.

Sastanku su prisustvovali direktori gradskih institucija kulture: Centra za kulturu, Muzeja i galerije i Gradske biblioteke. Kulturni program se odvija neometano i ovaj segment ponude ocijenjen je odličnim.