Opština podržala učešče mladih na Komemoraciji povodom 80 godina od holokausta nad evropskim Romima u Aušvicu

08 aug 2024

Službenik Sekretarijata za društvene djelatnosti Opštine Tivat Valjmir Rama boravio je u višednevnoj posjeti Krakovu, Poljska, gdje je prisustvovao Komemoracija povodom 80 godina od holokausta nad evropskim Romima, kojom se odaje počast žrtvama romske, egipćanske, aškalijske, sinti, manuša i drugih manjinskih zajednica, u Drugom svjetskom ratu.

Na ovaj način Opština Tivat podržala je aktivnost NVO ROM “Koračajte sa nama - Phiren Amenca” i odlazak deset mladih pripadnika romske i drugih manjinskih zajednica na pomenuti događaj. Delegacija iz Crne Gore je u sklopu višednevnog programa imala priliku obići nekada logor, a danas Muzej i memorijalni centar Aušvic–Birkenau, ali i učestvovati na brojnim edukativnim radionicama i predavanjima u znak sjećanja na stradale pripadnike romske i drugih manjinskih zajednica. Na događaju koji je okupio više od 400 učesnika iz cijelog svijeta, učestvovali su mladi iz Podgorice, Tuzi, Nikšića i Tivta,

Komemoracija povodom 80 godina od holokausta nad evropskim Romima obilježena je 2. avgusta u Krakovu, a podržana je od strane Evropske Unije u sklopu programa “Roma Holocaust Remembrance and Education – RomaMemory”.  Evropski Parlament je 2015. godine 2. avgust proglasio Danom sjećanja na holokaust Roma i Sinti populacije u Evropi. Komemoraciju kao centralni događaj organizuje Centralni Savjet njemačke Sinti i romske zajednice i Asocijacija Roma u Poljskoj u saradnji sa Muzejom Aušvic-Birkenau.

Valjmir Rama radno je angažovan u opštinskom Sekretarijatu za društvene djelatnosti, kako bi sticao znanja i praksu rada u lokalnoj upravi, sve u sklopu faze II ROMACTED programa koji zajednički finansiraju Evropska Unija i Savjet Evrope.