Pinama upravlja Opština i Morsko dobro, Ponta Seljanovo javno kupalište

25 aug 2020
Na sastanku Opštine i JPMDCG je istaknuta važnost nepromijenjenog režima upravljanja lučicom Kalimanj, u kojoj će i dalje biti najmanje 85% komunalnih vezova   Tivatskom gradskom rivom, odnosno javnim pristaništem Pine gazduju Opština Tivat i Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore. Ponta Seljanovo je u režimu javnog korišćenja, dostupna svim građanima i posjetiocima, a nakon izrade glavnog projekta, Opština Tivat i JP Morsko dobro će izgraditi moderno javno šetalište. To je saopšteno na sastanku predsjednika Opštine Tivat dr Siniše Kusovca sa Predragom Jelušićem, direktorom Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom Crne Gore (JPMDCG). Na sastanku je istaknuta važnost nepromijenjenog režima upravljanja lučicom Kalimanj, u kojoj će i dalje biti najmanje 85% komunalnih vezova. Podsjećajući da je Opština Tivat u posljednje dvije godine investirala u infrastrukturu lučice, predsjednik Kusovac je istakao da je lučica građena sredstvima građana i predstavlja srce Tivta. „Ova tri projekta su najvažnija i prioritet od velikog značaje za građane Tivta. Izuzetno je važno što će koncesioni akt za Kalimanj odrediti paritet komunalnih vezova od najmanje 85 %, što će Ponta Seljanovo biti javno kupalište onako kako je to Opština Tivat zagovarala duži vremenski period i što će riva Pine biti pod upravom Opštine I Morskog dobra. Svi ovi projekti, uz dodatno uređenje Solila, su prva linija Tivta, vidna i očigledna i predstavljaju ogledalo grada“, istakao je predsjednik. Direktor JPMD Jelušić je istakao da svi projekti imaju javni karakter i tiču se uređenja obalne infrastrukture. „Pristaništem Pine upravljaju Morsko dobro i Opština, na bazi prihvatljivoj za sve kako građane tako i subjekte koji u toj zoni obavljaju neke komercijalne aktivnosti.“, istakao je Jelušić Na sastanku je razmatran projekat izgradnje šetališta Sv. Roko - Lepetane gdje bi trebalo da bude izgrađena pješačka staza u dužini od 2.5 km. Prva faza je u planu već sljedeće godine. Razgovarano je o razvoju projekta šetalište Belane kao i o implementaciji II i 3 faze projekta šetališta u Krašićima. Istaknuta je izgradnja centra za posjetioce u Solilima, vrijedna 190 hiljada eura. Projekat, koji se finansira iz IPA fondova u partnerstvu sa BiH i Hrvatskom, trebalo bi da u sezoni 2021. bude u potpunoj funkcijii za ljubitelje prirode i posmatranje ptica. Prema riječima Jelušića, potpisivanje ugovora se očekuje u oktobru a JPMDCG je uradilo glavni projekat, pribavilo saglasnost Glavnog gradskog arhitekte i dozvolu Agencije za zaštitu životne sredine Centar za posjetioce imaće vidikovce sa solarnom rasvjetom, drvena odmorišta sa hladovinom, multimedijalnu salu... Na sastanku je saopšteno da je zaključen dugoročni ugovor za izgradnju kupališta na lokaciji Belane vrijedan 128.000 eura, kojim se dobija 1.250m2 nove kupališne površine, kao i dugoročni ugovor za izgradnju kupališta na Kalardovu vrijedan 262.500 eura, kojim se dobija 2.000m2 nove plažne površine. Sastanku su prisustvovali sekretarka Sekretarijata za komunalne poslove, saobraćaj i energetsku efikasnost Tatjana Jelić, sekretar Sekretarijata investicije, uređenje prostora i održivi razvoj Marko Petričević, a u ime JPMD Sreten Vukićević, savjetnik direktora, te Aleksandra Ivanović, rukovoditeljka Službe za održivi razvoj, Tina Tičić, rukovoditeljka Službe za luke od lokalnog značaja i pomorstvo i Jasmina Kašćelan, rukovoditeljka u Kabinetu direktora JPMD. post slika

Galerija