Svečani prijem za najbolje učenike Tivta

10 jun 2022

Opština Tivat upriličila je danas svečani prijem za najbolje učenike grada, dobitnike diplome „Luča“, priznanja za Đaka generacije i dobitnike nagrada na državnim i međunarodnim takmičenjima.

Borka Mršulja, sekretarka Sekretarijata za društvene djelatnosti je pozdravljajući prisutne na početku svečanosti istakla da je privilegija biti u društvu mladih ljudi koji prepoznaju značaj obrazovanja jer je ono jedan od stubova razvoja pojedinca i društva uopšte:

Vi se nalazite na jednoj od važnijih životnih prekretnica i donijete odluke će definisati vaš dalji put. Želim vam sreću u odabiru vaše buduće profesije, da se u njoj pronađete i da nastavite da nižete uspjehe kao i do sada. Pred vama je ovaj ozbiljan zadatak, ali i jedan od ljepših perioda života i želim vam da u njemu uživate. Čestitam i roditeljima, nastavnicima i profesorima jer je ovo i njihov uspjeh. Naš zadatak je da stvorimo pretpostavke da se mladi, uspješni ljudi vrate u naš grad, donesu naučena znanja i da svi zajedno doprinesemo da u njemu bude ljepše i bolje.“ poručila je Mršulja.

Pozdravljajući jednu od najtalentovanijih generacija tivatskih škola predsjednik Opštine Željko Komnenović je najprije citirao Alberta Ajnštajna, rekavši da je obrazovanje ono što zapamtimo kad sve ono što stmo učili u školi zaboravimo.

„Tivat je grad koji je u posljednje vrijeme doživio drastične promjene, ali grad nisu ulice, zgrade, čak ni infrastruktura, već ljudi, a budućnost grada čine oni najtalentovaniji među njima i oni su danas ovdje. Naši đaci su uvijek bili jedni od najboljih u Boki. Oni su slavu grada pronijeli daleko, do kompanije Google, raznih ministarstava, kliničkih i univerzitetskih centara u zemlji i svijetu, a nesumnjivo da će mnogi iz ove generacije isto biti tako uspješni”, kazao je Komnenović.

On je dodao da lokalna uprava stvara uslove da neki od njih mogu da doprinesu razvoju grada u budućnosti.

“Opština Tivat je samo u prošloj godini uložila preko 20.000 eura za podršku institucijama obrazovanja. Ali to nije dovoljno jer objekti obrazovanja su u očajnom stanju. Raduje činjenica što već danas završava tender za izgradnju novog školskog objekta i vrtića i muzičke škole u Radovićima za koji je Vlada Crne Gore izdvojila 4.500.000 eura. Tako će konačno i Radovići, u kojem je 1776. otvorena najstarija škola na narodnom jeziku u našim krajevima, dobiti novi školski objekat. Nadamo se da ćemo uspjeti da se izborimo za lokaciju nove osnovne škole u Tivtu koja će se izgraditi, kako očekujemo, na Župi. Nastavljamo borbu da naša djeca dobiju pristojne uslove za obrazovanje i prosperitet čime će se obezbjediti napredak našem gradu”, poručio je Komnenović.

Potpredsjednik Opštine Goran Božović, koji je uručio nagrade dobitnicima diplome „Luča“ iz osnovnih škola, istakao je da su ovi đaci najbolji u svojoj generaciji i imaju razloga da budu zadovoljni i ponosni.

Od vašeg izbora nastavka obrazovanja u mnogome zavisi vaše zadovoljstvo u životu, zato budite pažljivi u tome. Opština je vodila računa o ovom trenutku i uspjela nedavno da uveća novčani iznos za nosioce diplome Luča i za đake generacije 100 posto i za postignića za određena takmičenja od 100 do 200 posto. Podsjetiću da maturanti srednje škole, nosioci Luče, imaju pravo na opštinsku stipendiju od 100 eura ako redovno upišu fakultet. Nećete vi zbog ovih novčanih nagrada biti bolji đaci ali je ovo način da vam odamo priznanje za uspjeh i da vas simbolično nagradimo. Želim vam da i dalje postižete izvanredne uspjehe u obrazovanju jer se isplati ulagati u znanje”, rekao je Božović.

U ime nagrađenih osnovaca zahvalio se đak generacije OŠ Drago Milović -Nikola Korsić. “Devet divnih godina je prošlo, a kao da smo juče kretali u prvi razred. Tada je škola za nas bila nešto novo i neobično, ali svi su nas lijepo dočekali i bili puni podrške. Sada se nalazimo na još jednoj raskrsnici života. Iako nam se putevi razdvajaju, nadamo se da ćemo svi i dalje biti djeca. Zato hrabro naprijed i vjerujte u sebe. Čast mi je što sam bio učenik ove škole i u ime đaka se zahvaljujem svim profesorima, koji su nas učili ne samo predviđeno gradivo, već i važne životne lekcije kako bi smo bili ne samo dobri đaci nego i bolji ljudi.”

Stefan Jašović, đak generacije SMŠ Mladost se zahvalio u ime nagrađenih srednjoškolaca, svim nastavnicima i drugovima.

„Zajedno smo prošli zadnje četiri godine i moramo se ponositi cjelokupnim radom. Protekle godine su naročito zahtjevale veliku fleksibilnost i rekao bih da smo u tome uspjeli. Nadam se da ih nećemo zaboraviti, koliko god naši putevi bili različiti. Pozdravljam uspjeh Ljiljane Grivić čiji besprekoran rad treba da bude uzor svim generacijama kao i Radoša Markovića koji je sa nama bio zajedno u školi jedno vrijeme. To su stvari koje su meni bitne. Siguran sam da u svakom od vas ima osoba, doživljaja i priča o kojima želite nešto reći i o kojima biste pričali sa zanosom i ljubavlju. Oni nam daju pravac i čine nas boljim ljudima i te uspomene su ono zaista vrijedno i šta treba čuvati tokom cijelog života.”

Video priloge sa svečanog prijema pogledajte na linku:

https://www.youtube.com/playlist?list=PLVU1hYF1SODcSmZdCtB2-GckjwNTIEH8T

Odbor povjerenika Opštine Tivat prošlog mjeseca usvojio je Izmjenu Odluke o nagrađivanju učenika osnovnih i srednjih škola, kojom je iznos novčane nagrade za učenike nosioce diplome Luča i đake generacije, uvećan sa 100 na 200 eura, a izvršena je i kategorizacija novčanih nagrada za učenike koji ostvaruju uspjehe na državnim i međunarodnim takmičenjima, pa su sada predviđeni iznosi nagrada od 50 eura za osvojeno 3. mjesto, 100 eura za 2. mjesto, odnosno 150 eura za 1. mjesto.

Spisak nagrađenih učenika u 2022. godini pogledajte ovdje

post slika

Galerija