Novogodišnji pokloni za djecu pripadnike RE populacije

30 dec 2021

Opština Tivat i ove je godine tradicionalno obezbjedila slatke paketiće za najmlađe, djecu pripadnike RE populacije, koja pohađaju tivatske osnovne škole i vrtiće. Podijeljena su 244 novogodišnja paketića, a zbog epidemioloških mjera i preporuka koje su na snazi, nije održano tradicionalno druženje sa Djeda Mrazom, već su djeca i roditelji po pozivu preuzimali paketiće u prostorijama Opštine.

Opština Tivat kontinuirano radi na socijalnoj inkluziji populacije Roma i Egipćana. Svojim proaktivnim pristupom Opština je prepoznata kao primjer dobre prakse u primjeni politike održive integracije ove populacije u javni život i razvoj opštine.

U skladu sa navedenim, započeta je procedura izrade “Lokalnog akcionog plana za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u opštini Tivat za period 2022-2026. godine” koji će predstavljati lokalnu platformu politike prema svim pitanjima od značaja za romsku i egipćansku zajednicu.

Tokom 2021. godine realizovane su mnogobrojne aktivnosti koje su doprinijele unaprijeđivanju položaja romskog i egipćanskog stanovništva u opštini Tivat, kao i ostvarivanju i zaštiti njihovih ljudskih prava i to:

  • - Za sve učenike iz RE populacije sa teritorije opštine Tivat, koji pohađaju osnovnu školu u Tivtu, obezbijeđen je besplatan školski prevoz i školski pribor; obezbijeđena su novčana sredstva za nabavku školskog pribora i opreme za praktičnu nastavu šest učenika srednje škole; obezbijeđene su školske torbe svim učenicima RE populacije koji su upisani u prvi razred osnovne škole u 2021/2022. godini; angažovan je RE asistent u nastavi sa ciljem sprovođenja aktivnosti iniciranja upisa u osnovnoškolski vaspitno-obrazovni sistem i podizanja nivoa svijesti roditelja o značaju i obaveznosti uključivanja djece u školski sistem,
  • - Za tri člana NVO “Udruženje Egipćana” Tivat obezbijeđena je finansijska podrška za prisustvovanje jednodnevnom sastanku za Egipćane sa balkanskih prostora, koje je organizovao Institut socijalne pravde iz Albanije,
  • - Angažovana je Služba zaštite radi distribucije vode za porodice iz RE populacije koje stanuju u neformalnom naselju Lovanja,
  • - Sufinansiran je projekat "Poruke rodne ravnopravnosti" koji sprovodi NVO "Udruženje Eipćana" Tivat u iznosu od 2.232,00 eura. Fokus projekta je između ostalog i na aktivnostima podizanja svijesti o potrebi za prevencijom ugovorenih brakova kod ženske djece,
  • - U okviru projecta ROMACTED asfaltiran je pristupni put ka neformalnom naselju Lovanja,
  • - Pružena je finansijska pomoć za 40 porodica iz RE populacije koja se nalaze u stanju socijalne potrebe dodijeljivanjem jednokratnih novčanih pomoći,
  • - Organizovane su brojne obuke i radionice za pripadnike RE populacije.