Održan sastanak Privrednog savjeta Opštine Tivat

11 sep 2020

Treći po redu sastanak Privrednog savjeta, kojim je predsjedavao predsjednik opštine Tivat dr Siniša Kusovac, održan je juče u njegovom kabinetu. Ovo stručno savjetodavno tijelo Predsjednika Opštine razmatralo je nekoliko aktuelnih tema kao što su: posljedice krize uzrokovane koronavirusom i njen uticaj na lokalnu privredu i aktuelni paketi ekonomskih mjera pomoći stanovništvu i privredi na državnom i lokalnom nivou. Namjera je bila definisati zajedničke aktivnosti i mjere u cilju ublažavanja posljedica ekonomske krize na lokalnom nivou u narednom periodu.

“U kriznim situacijama, opšte je poznato, dolazi do odliva kapitala, odluke o daljim ulaganjima se stopiraju, svi planovi stagniraju. Zato su nam od posebnog značaja informacije koje imate kada je u pitanja suočavanje lokalne privrede sa krizom.” – kazao je predsjednik Opštine Tivat. “Vaši direktni inputi biće nam od suštinskog značaja kada je u pitanju predlaganje novih mjera i preduzimanje narednih koraka.” Kusovac je zahvalio članovima Savjeta na odzivu i napomenuo da njihovo mišljenje i savjet doprinose efikasnijem i efektnijem radu lokalne uprave.

Branko Zgradić, vlasnik renomirane kompanije koja uspješno posluje u Tivtu “Navar Incorporated” doo i bavi se izgradnjom, servisom i održavanjem plovila, naglasio je kako su ozbiljne kompanije krizu dočekale spremno. “Navar bilježi osjetno manji promet, međutim nemamo dugovanja. Sve naše obaveze uspješno izmirujemo i stabilni smo oslonac našem kolektivu koji broji 30 zaposlenih.” Zgradić je istakao dobru saradnju koju ima sa velikim ino projektima kao što su Porto Monetnegro i Luštica Bay. Najveći izazov sa kojim se suočava njegova kompanija jeste nedostatak kvalitetnog kadra, posebno dobrih zanatlija, po kojima je Tivat nekada bio poznat. “Imamo ambiciozne planove daljeg razvoja koji podrazumijevaju zapošljavanje novih ljudi, međutim suočavamo se sa nedostatkom kvalitetnih zanatskih radnika”, kazao je Zgradić. Njegova sugestija odnosila se na rad administracije u lokalnoj upravi, koja mora biti brža i efikasnija.

Radu Savjeta doprinos je dao Goran Kovačević u ime kompanije “Luštica Development”, koji je prisutne izvijestio, da po osnovnu iskustvu kompanije za koju radi, Crna Gora i Tivat još uvijek jesu prepoznate kao mjesta sigurna za kapital. “Mi smo iskoristili određene ekonomske mjere donešene na državnom nivou i one su bile značajne za naše poslovanje u prvih par mjeseci aktuelne krize. Naše poslovanje je stabilno, međutim projekcije su nesigurne i mi smo u ovom ternutku spremni za nekoliko mogućih scenarija.” – rekao je Kovačević. Ohrabruje činjenica da Luštica Bay ne bilježi pad interesovanja za kupovinu nekretnina. Po riječima Kovačevića, ono je na nekim tržištima čak i veće u poređenju sa 2019. On je napomenuo da bi bilo važno pored seta anti-kriznih mjera, sada razmišljati i o setu podsticajnih mjera koje bi dale dodatan zamah privredi.

“Po informacijama koje imamo, popunjenost tivatskih hotela u avgustu je nešto boolja, na nivou je 70% u odnosu na isti period prošle godine, međutim na udaru su izdavaoci privatnog smještaja”, istakla je Danica Banjević, direktorica Turističke organizacije Tivat, i dodala da je TO Tivat trenutno fokusirana na pripremu naredne turističke sezone. “Nadamo se da ćemo do kraja ove godine ostvariti sve kriterijume u procesu sertifikacije Tivta kao “zelene destinacije”. Ona je podsjetila i na dugoročne mjere Vlade Crne Gore, koje za cilj imaju podršku tur-operatorima i izdavaocima smještaja, a za koje javni pozivi tek slijede.

Jedan od zaključaka jeste nužnost udruženog rada privrede i institucija na međunarodnoj promociji Tivta. Sekretar Sekretarijata za turizam i preduzetništvo Petar Vujović, predložio je uvođenje “loyalty kartice”, kako bi svi posjetioci Tivta pri svakom narednom dolasku imali određene benefite. Takođe, on je izvijestio Savjet da je u izradi Strategija zapošljavanja na nivou Opštine, te da su povratne informacije o deficitarnim zanimanja ključne.

Sastanku su prisustvovali predstavnici kompanije “Adriatic Marinas”, ali i opštinskog Sekretarijata za investicije, uređenje prostora i održivi razvoj. Privredni savjet osnovan je krajem 2019. godine i pruža značajan uvid u kretanja na privrednoj sceni Tivta, te omogućava lakše identifikovanje poslovnih barijera i načine njihovog otklanjanja.