Opština Tivat potpisala Memorandum o učešću u II fazi projekta ROMACTED

18 nov 2021

Potpredsjednik opštine Tivat Goran Božović, zajedno sa predstavnicima još sedam crnogorskih opština, potpisao je Memorandum o učešću u drugoj fazi ROMACTED projekta. Ovaj zajednički projekat Evropske unije i Savjeta Evrope predstavljen je na današnjoj konferenciji u Podgorici.

Implementacija projekta planirana je za period od 2021. do 2024. godine u Glavnom gradu Podgorica i opštinama Bar, Berane, Bijelo Polje, Herceg Novi, Nikšić, Tivat i Ulcinj. Ciljevi projekta su usmjereni na poboljšanje lokalne demokratije, odgovornosti, inkluzivnosti i reagovanja prema romskim građanima. Dvije nove komponente, u poređenju sa prvom fazom koja je bila implementirana od 2017. do 2020. godine, fokusiraće se na ublažavanje posljedica koje je prouzrokovao virus Covid-19 u romskim zajednicama i odgovorno budžetiranje prema Romima.

Božović je izrazio zadovoljstvo što Opština Tivat učestvuje i u II fazi ROMACTED projekta i istakao da je Opština Tivat prepoznata kao lokalna uprava koja aktivno učestvuje u rješavanju problema u socijalnoj inkluziji RE populacije, naročito u oblasti obrazovanja, imajući u vidu da je ono najvažniji faktor u kvalitetnoj integraciji u širi društveni kontekst. Takođe, naglasio je da je u Opštini Tivat u toku formiranje radne grupe za izradu Lokalnog akcionog plana za socijalnu inkluziju RE populacije za period 2022-2026.