Pojačati mješovite kontrole u narednom periodu

04 mar 2021

Kombinovane akcije tokom vikenda dale rezultate

Epidemiološka situacija u Tivtu i dalje je složena i potrebno je u narednom periodu intenzivirati mješovite patrole koje čine službenici Sekretarijata za inspekcijski i komunalni nadzor, pripadnici Službe zaštite i dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Tivta, kao i službenici OB Tivat, zaključeno je na današnjem sastanku Opštinskog tima za zaštitu i spašavanje

Prema podacima epidemiološke službe Doma zdravlja Tivat zabilježen je pad broja oboljelih u proteklom periodu, te sada u Tivtu ima 208 aktivnih slučajeva. Prema riječima epidemiološkinje dr Jelene Mršulje, situacija i dalje nije zadovoljavajuća, uprkos smanjenju broja aktivnih slučajeva. Ona se posebno osvrnula na vrijednosti četrnaestodnevnih stopa kumulativne incidencije koje, uz značajno poboljšanje, još uvijek drže Tivat u kritičnoj četvrtoj grupi sa 247 novoregistrovana slučaja u posljednjih 14 dana.

Predsjednik opštine Tivat Željko Komnenović osvrnuo se na dobre prakse koje daju rezultate, ali i naveo glavne prepreke za prevazilaženje složene epidemiološke situacije. Pohvalio je saradnju službi i mješovite patrole, te naveo kako je ova praksa dobila pohvale Koordinacionog tijela Vlade, pa je ovaj model predložen i za ostale gradove. Posebno se zahvalio inspekcijskim službama i pripadnicima Službe zaštite, te članovima dobrovoljnih vatrogasnih društava na dobroj međusobnoj saradnji.

Predsjednik je izrazio zabrinutost zbog preopterećenja kapaciteta u zdravstvenim ustanovama. „U razgovoru sa predsjednikom Opštine Kotor gospodinom Jokićem, dobio sam informaciju da se interno odjeljenje kotorske bolnice pretvara u kovid ambulantu, tako da će doći do određenih proširenja kapaciteta. Barska bolnica je takođe preopterećena i na granici kapaciteta. Ovo govori da je zdravstveni sistem preopterećen i mora se povećati lična odgovornost svih“, rekao je predsjednik i dodao da će kontrole biti pojačane vikendom i tokom nastupajućeg praznika Dana žena, te apelovao na službenike OB Tivat da pooštre kontrolu lica u samoizolaciji.

Po izvještaju Ljubiše Rovčanina, komandira OB Tivat, policija je u proteklih 7 dana izvršila kontrolu 321 lica kojima je izrečena mjera samoizolacije i tom prilikom nisu zabilježene nepravilnosti. Službenici policije 24 časa dnevno vrše kontrolu na izlazu iz Tivta, te se u ovom smislu radi na intenziviranju aktivnosti, pri čemu im se na raspolaganje stavlja i ispomoć kolega sa aerodroma ukoliko za tim bude potrebe. U proteklih 7 dana izrečene su dvije krivične prijave protiv građana Tivta.

Crveni krst Tivat redovno obavlja svoje aktivnosti i Call centar je aktivan, ali povremeno dolazi do zloupotreba u vidu neosnovanih zahtjeva, pa se strogom evidencijom vodi računa da pomoć dođe do najugroženijih. Uspostavljena je uska saradnja sa svim humanitarnim organizacijama, ali su zalihe dosta istrošene, pa će u saradnji sa Opštinom Tivat biti upućen apel privrednicima da doniraju sredstva, a na potrebu za konkretizacijom ove akcije posebno je skrenuo pažnju potpredsjednik opštine Tivat Goran Božović.

Iz Uprave za inspekcijske poslove saopšteno je da su službenici Tržišne inspekcije prethodnih dana naložili zatvaranje objekata Cosmetics marketa i Kuće Hemije u Tivtu.