Radio Tivat: Ivan Ševaljević direktor GPC doo, o kružnim tokovima i budućem bulevaru kroz Tivat

10 jul 2020

“Izgradnjom kružnih tokova u Tivtu biće pospješena efikasnost saobraćaja za građane i turiste, a Tivat će postati još bolja turistička destinacija. Aktivni smo učesnici u njihovoj izgradnji, a nadam se i kasnije u izgradnji bulevara“, kazao je za Radio Tivat, Ivan Ševaljević, direktor firme GPC doo iz Podgorice, inače obrađivača projektne dokumentacije za izgradnju bulevara kroz Tivat. On je napomenuo da projekat smatra izuzetnim prvenstveno za razvoj grada kao i cijele crnogorske obale, zato što je problem saobraćajne infrastrukture jedan od najvećih problema primorja uopšte, kao i cijele Crne Gore. “Ovo čemu mi svjedočimo, završetku ta tri kružna toka, je praktično u rekordnom vremenu. Dosta radimo infrastrukturu po Crnoj Gori i regionu i mogu sa sigurnošću da kažem da je od dana raspisivanja tendera odnosno izbora nas kao projektanata do sada, sve završeno u rekordnom roku”, ocijenio je Ševaljević za Radio Tivat izražavajući nadu da će se jednako brzo odvijati i radovi na preostalom dijelu bulevara. Komentarišući primjedbe da ima elemenata koji nisu urađene kako treba a da su kružni tokovi komplikovani, Ševaljević tvrdi da nije vidio, niti čuo takve komentare od kolega. Ponovio je da su kružni tokovi samo dio budućeg bulevara te da ih tako treba i posmatrati: “Mi sada imamo kružne tokove sa po dvije ulazne trake po smjeru, a imamo saobraćajnicu koja je ostala kao magistrala sa dvije trake. Za očekivati je onda da postoje određene zone u kojima su neke stvari malo nelogične. Ali, zašto je to tako? Upravo zbog te fazne izgradnje koja je bila neophodna zbog odvijanje normalnog života u Tivtu za vrijeme turističke sezone. Nažalost, svjesni smo da je epidemiološka situacija prolongirala neke stvari, neke usporila ali, sa druge strane omogućila je da se ovakvi infrastukturni projekti završe bez prevelikih problema u saobraćajnom smislu. Suština je da je razmišljanje ljudi iz gradske uprave i nas projektanata da se ovaj projekat od 4,2 kilometra bulevara podijeli po fazama da bi se te faze mogle završavati u realnom vremenu i u vremenu koje bi najmanje štetilo građanima Tivta i turistima”. Prema projektu, ukupna dužina bulevara, od uklapanja u bulevar koji treba da gradi Uprava za saobraćaj na magistrali N2 (izvan gradske cjeline Tivta), od Aerodroma do kraja Seljanova iznosi 4,2km, širina 18m (ukupno sa po dvije vozne trake po smjeru po 3,2m), sa razdjelnim ostrvom od metar i po dvije pješačko-biciklističke staze od po 2m. Na pojedinim djelovima, gdje je neophodno, širina će biti i veća od 18m, a primjer je skretanje za Autobusku stanicu. “Ono što će sigurno ubrzati saobraćaj u Tivtu je to što će sada imati dvije vozne trake po smjeru, a neće biti dozvoljena lijeva skretanja, da se zauzimaju lijeve trake. To znači da će dvije trake biti apsolutno prohodne za tranzitni saobraćaj. Postoje pitanja zašto se radio kružni tok na Seljanovu kada je bila predviđena četverokraka raskrsnica. Upravo zato što je bilo predviđeno da se od Tripovića i od Mažine dozvole lijeva skretanja ka gradu i ka Aerodromu. Budućim projektom bulevara će to biti zabranjeno upravo zbog tih konfliktnih tačaka prvenstveno bezbjednosti saobraćaja jer imamo kružni tok koji je jako blizu toj raskrsnici, odnosno “Eko” pumpi. Vozila će biti usmjeravana na kružni tok na Seljanovu”, objasnio je Ševaljević, dodajući da su takva i svjetska rješenja te da se ljudi vrlo brzo naviknu. “Svjedoci smo velikih gužvi na raskrsnicama i to ne samo u sezoni, u smjeru od Kotora ka Tivtu, centru i ka Porto Montenegru. Svi ti zastoji saobraćaja su prvenstveno zbog lijevih skretanja iz smjera Kotora ka Tivtu. Ovakvim projektom bulevara je upravo urađeno to da se izbjegnu, maksimalno moguće, lijeva skretanja koja bi zatvarala bilo koji od ove dvije vozne trake”.

Prema riječima inženjera Ševaljevića isto pravilo će važiti i za smjer od Tivta ka Aerodromu ali napominje da je taj pravac i pri najvećim gužvama mnogo manje opterećen. On je apelovao na građane da budu strpljivi jer je trenutni nedostatak komocije u funkciji budućeg značajnog poboljšanja saobraćajnih uslova, ali se i zahvalio na saradnji predsjedniku Opštine Tivat i saradnicima iz Sekretarijata za investicije, uređenje prostora i održivi ravoj.

post slika