Sjednica od nepunog minuta

07 jul 2008

Nastavak konstitutivne sjednice tivatskog parlamenta, prekinute 24. aprila, nije potrajao ni cijeli minut, jer ni jedna partija ni koalicija nije dostavila prijedlog za predsjednika Skupštine. Na dnevnom redu sjednice bila je samo jedna tačka - izbor predsjednika lokalnog parlamenta.

Statutom Skupštine predviđeno je da se u pismenoj formi prijedlog mora dostaviti do početka zasjedanja, a pošto to nije urađeno gradonačelnik Miodrag Kankaraš, nakon kratkih konsultacija sa predsjednicima odborničkih klubova i partija, odmah je označio i kraj zasjedanja. Dogovoreno je da se sastanak gradonačelnika i predsjednika klubova i partija održi u utorak, 8. jula, kako bi se prevazišli problemi i deblokirao rad lokalnog parlamenta. Tivatski parlarnent, po rezultatima izbora od 6. aprila, čini 12 odbornika Demokratske partije socijalista, 5 Srpske liste, 4 Socijaldemokratske partije, po 3 Hrvatske građanske inicijative i Pokreta za promjene, 2 Socijalističke narodne partije i po 1 Liberalne partije, Demokratske srpske stranke i Narodne stranke. Prethodne četiri godine predsjednik Skupštine bio je odbornik HGI- a Mato Marović, i to je bio dio dogovora DPS- a, SDP-a i HGI-a koji su dijelili vlast. Aprilski izbori promijenili su odnos snaga u parlamentu, pa Demokratskoj i Socijaldemokratskoj partiji za većinu treba samo još jedan glas, a čiji će on biti još je nepoznanica.