Spriječavanje širenja crvenog palminog surlaša

25 dec 2014

U vezi obavještenja i inicijative Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja-Fitosanitarne uprave, o novim nalazima štetnog organizma Rhynchophorus ferrugineus (Oliver), odnosno crvenog palminog surlaša, koji izaziva velika oštećenja na palmama, juče je u Opštini Tivat sa predstavnicima Fitosanitarne uprave održan radni sastanak o definisanju preventivnih akcionih mjera za sprječavanje širenja ovog štetnog orgnizma.
Naime, kako je saopštila Fitosanitarna uprava, postoji sumnja na prisustvo crvenog palminog surlaša u opštini Tivat-Porto Montenegro, što za sad zahtjeva pojačan nadzor do zavnično potvrđenog postojanja navedenog štetnog organizma. Shodno tome u narednom periodu, za područje Tivta, zahtijeva se pojačan nadzor (preventivni hemijski tretmani, redovni pregledi osjetljivog bilja palmi, naročito vrste Phoenix canariensis, i druge fitosanitarne mjere, inforimisanje vlasnika palmi o načinu i vrsti hemijskih tretmana). U okviru preventivnih mjera potrebno je uraditi invertizaciju palmi, naročito vrste Phoenix canariensis, za čitavo područje, kako na javnim površinama tako i na privatnim površinama.
U skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti bilja, za sprovođenje fitosanitarnih mjera odgovorni su držaoci bilja; fizička lica-vlasnici na privatnim parcelama, privatni hoteli-vlasnici palmi, a na javnim površinama komunalne službe. Kako bi se što efikasnije sprovele navedene preventivne mjere važno je učešće svih nadležnih subjekata, počev od građana, vlasnika palmi na privatnim parcelama i dr. U narednom periodu radiće se i na informisanju i edukaciji vlasnika palmi čija je obaveza sprovođenje fitosanitarnih mjera (organizovanje pregleda palmi, štampanje info materijala i sl.).
Sve navedene mjere sprovodiće se pod stručnim vođstvom Fitosanitarne uprave.
Sastanku su prisustvovali predstavnici Fitosanitarne uprave, i to direkorica Zorka Prljević, glavna fitosanitarna inspektorka Radojka Šćepanović, Gordana Fuštić, dipl.ing., Maja Petrović, dipl.ing., predstavnik DOO „Komunalno“ Tivat, Tanja Krstović, dipl.ing.hortikulture, predstavnik Porto Montenegro Božena Graić, dipl.ing.pejzažne arhitekture, predstavnici Opštine sekretarka Rajka Jovićević, dipl.ecc, Radmila Kilibarda, dipl.ing.polj. i pripravnik Igor Mamula, dipl.ing.hortikulture.

crveni surlas palmin