Svečano otvaranje velike električne podmornice P-821 „Heroj“

04 jul 2013

Sinoć je održano svečano otvaranje velike električne podmornice  P-821 „Heroj“, nakon višemjesečne rekonstrukcije koju je finansirao Porto Montenegro uz odobrenje Ministarstva odbrane Crne Gore, i na inicijativu NVO  „Podmorničar“ iz Tivta.
Svečanost je otvorio potpredsjednik opštine Tivat Krsto Bošković. Prisutnima su se zatim obratili komandant Mornarice Crne Gore kapetan bojnog broda Darko Vuković, direktor marine Porto Montenegro Oliver Korlet, prvi komandant „Heroja“ Tomislav Drašković,  predsjednik NVO „Podmorničar“  Rajko Bulatović kao i većinski vlasnik marine Porto Montenegro - Piter Mank.
Pozdravljajući prisutne, potpredsjednik opštine Krsto Bošković je naglasio da će ovaj muzejski eksponat  značajno doprinijeti unapređenju turističke ponude Tivta.
“Podmornica „Heroj“ je prva potpuno samostalno konstruisana i izgrađena pomornica na ovim prostorima, 1967.godine. Danas, ona nam je pouzdan svjedok tadašnje tehničke i tehnološke moći SFRJ. Njeno ponovno otvaranje osiguraće od zaborava sve uspjehe koje koje je sa ponosom nizala skoro trideset godina, kao i mnogobrojnu posadu koja je svojim radom svakodnevno gradila ugled tadašnje Ratne Mornarice, a samim tim i istoriju ovih prostora.“- istakao je Bošković.
Podmornica „Heroj“, duga pedeset metara, izložena je  na platou ispred Zbirke pomorskog nasljeđa zajedno sa malom diverzantskom podmornicom klase „Una“.

KABINET PREDSJEDNIKA

post slika