Tradicionalna akcija dobrovoljnog davalaštva krvi u srijedu 10. jula

05 jul 2024

Opština Tivat – Sekretarijat za društvene djelatnosti u saradnji sa opštinskom organizacijom Crvenog krsta Tivat i Zavodom za transfuziju krvi Crne Gore – odjeljenje Kotor, organizuju akciju dobrovoljnog davanja krvi u srijedu 10. jula, od 9-12h u multimedijalnoj sali Opštine Tivat.

Krv će moći da daju zaposleni u organima lokalne uprave, zaposleni u lokalnim javnim preduzećima i javnim ustanovama, odbornici Skupštine opštine Tivat, ali i svi drugi zainteresovani građani.

Organizatori ističu da je cilj ove akcije podizanje svijesti o važnosti dobrovoljnog davanja krvi kao aktivnosti od opšteg društvenog interesa i jednog od najhumanijih gestova.

„Iz tog razloga akcije davanja krvi i organizujemo na javnim lokacijama, jer želimo da davanje krvi građanima učinimo dostupnijim i da im pokažemo da, ukoliko svi odvojimo bar jednom godišnje petnaest minuta od svojih svakodnevnih aktivnosti za ovaj humani čin, krvi bi bilo dovoljno za sve kojima je ona potrebna u našoj državi“ – navode iz Sekretarijata za društvene djelatnosti.

Transfuzijom krvi spašavaju se milioni života u svijetu svake godine, ističu iz OO Crvenog krsta Tivat. „Svakih nekoliko sekundi u svijetu je nekome, negdje, potrebna krv. Dovoljne količine krvi mogu se obezbijediti samo redovnim davanjem ove dragocjene tečnosti. Dajući krv, obezbjeđujemo sigurniju budućnost nama samima, porodici, prijateljima“ – poručuju iz Crvenog krsta.

Ko može dati krv?

 • - Davalac krvi može biti svaka zdrava, odrasla osoba, starosti od 18-65 godina
 • - Žene mogu dati krv 3 puta, a muškarci 4 puta godišnje
 • - Teži od 50 kg
 • - Tjelesne temperature manje od 37°C
 • - Pulsa između 50 – 100/min
 • - Krvnog pritiska: ne višeg od 170/100 mmHG i ne nižeg od 110/70 mmHg
 • - Davalac ne smije biti prehlađen
 • - Davalac ne smije bolovati od bolesti pluća i srca
 • - Limfne žlijezde vrata i pazuha, jetra i slezina ne smiju biti uvećane

Priprema za davanje krvi

Posebna priprema za davanje krvi nije potrebna, kao ni poseban režim poslije davanja krvi, ali da bi se što bolje osjećali pri davanju krvi, pogotovo ako je to prvo davanje, određeni savjeti bi mogli da budu od koristi:

 • - Ne pijte alkohol i ne jedite previše masne hrane prethodnog dana;
 • - Prethodne noći obavezno odspavajte 6-8h;
 • - Lagano doručkujte, popijte više tečnosti.
post slika

Galerija