Izvještaj sa seminara “Zašto je važna organska poljoprivreda”

26 okt 2017

Sekretarijat za ekonomski razvoj i preduzetništvo Opštine Tivat, u saradnji sa Savjetodavnom službom za biljnu proizvodnju i Službom za selekciju stoke Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, organizovao je juče (srijeda 25.10.2017) u prostorijama Opštine Tivat seminar pod nazivom “Zašto je važna organska poljoprivreda”, kojem su prisustvovali individualni poljoprivredni proizvođači sa područja Opštine Tivat.

Seminar je otvorio Petar Vujović, Sekretar Sekretarijata za ekonomski razvoj i preduzetništvo Opštine Tivat, koji je napravio paralelu između organske poljoprivrede i konvencionalne poljoprivrede a zatim i upoznao prisutne o značaju udruživanja u klastere te predstavio klaster “Agroturizam Nikšić” čiji je član etno domaćinstvo „Đedovina“- sertifikovani organski proizvođač povrća. Takođe, govorio je i o podsticajnim mjerama Opštine Tivat za pomoć poljoprivrednim proizvođačima, odnosno proizvođačima organske poljoprivrede. Mileva Marić, ispred Savjetodavne službe biljne proizvodnje, održala je prezentaciju putem koje je upoznala prisutne učesnike seminara o Zakonskoj regulativi u oblasti organske poljoprivrede, kao i o prednostima organske poljoprivrede u odnosu na konvencionalnu poljoprivredu u voćarstvu i povrtarstvu. Ona je prisutnima približila i proceduru uključivanja u organsku proizvodnju,navela doumentaciju koja je neophodna za dobijanje sertifikata organskog proizvođača a zatim i podijelila savjete o zaštiti bilja u organskoj proizvodnji, uvođenju plodoroda i očuvanju plodnosti zemljišta. Vitomir Zindović, predstavnik Službe za selekciju stoke, govorio je o Zakonskoj regulativi i proceduri za dobijanje sertifikata organskog proizvođača u stočartsvu i ratarstvu.  On je istakao i prednosti organskog stočarstva, koje su u ovoj oblasti organske proizvodnje daleko brojnije od nedostataka.

“Organska poljoprivreda nije budućnost, ona je sadašnjost”, zaključeno je na ovom seminaru koji su svi učesnici ocijenili izuzetno dobrim i korisnim.  NA samom kraju, Sekretar Sekretarijata za ekonomski razvoj i preduzetništvo Petar Vujović i savjetnica za poljoprivredu Radmila Kilibarda  još jednom su ukazali na brojne podsticajne mjere i aktivnosti u pravcu stimulisanja poljoprivrede, posebno organske, kako na državnom tako i na lokalnom nivou, te pozvali individualne poljoprivredne proizvođače na udruživanje i formiranje Udruženja poljoprivrednih proizvođača ističući brojne prednosti formiranja ovakvog udruženja koje bi  između ostalog pružilo mogućnost uključivanja poljoprivrednika kao partnera Opštine Tivat u projektima fondova Evropske Unije.

Seminar o organskoj pojoprivredi 2

post slika