Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača

18 sep 2015

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana zaštite ozonskog omotača, u srijedu 16. septembra sa početkom u 12:00 časova, u Multimedijalnoj sali Opštine Tivat, održano je predavanje na temu „Ozonski omotač - čuvar života na Zemlji“, u organizaciji Opštine Tivat – Zelenog tima i Agencije za zaštitu životne sredine Crne Gore. Prisutne je pozdravila Tatjana Jelić, sekretarka Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine, ukazujući na važnost očuvanja ozonskog omotača i značaj obilježavanja ovog datuma. Uslijedilo je predavanje koje je održala g-đa Gordana Đukanović, savjetnik za kvalitet vazduha iz Agencije za zaštitu životne sredine, nakon čega je prikazan edukativni crtani film o ozonskom omotaču i njegovom značaju. Predavanju su prisustvovali učenici OŠ „Branko Brinić“ iz Radovića i OŠ „Drago Milović“ i SMŠ „Mladost“ iz Tivta. Prisutni su imali priliku da se upoznaju o ozonu u atmosferi i njegovom značaju, supstancama koje oštećuju ozonski omotač, procesu ragrađivanja ozona, posledicama razgrađivanja ozona, kao i o tome da svako može učiniti nešto za zaštitu ozonskog omotača.
Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1994. godine proglasila je 16. septembar Međunarodnim danom zaštite ozonskog omotača. Na taj je dan 1987. godine potpisan Protokol iz Montreala kojim se kontroliše upotreba supstanci koje oštećuju ozonski omotač.

Sekretarijat za uređenje prostora i zaštitu životne sredine

post slika