Novogodišnji paketići za djecu RE populacije

29 dec 2022

U susret Novoj godini, Opština Tivat tradicionalno je obezbjedila slatke paketiće za najmlađe – djecu pripadnike RE populacije. Uz Djeda Mraza i jelku, u multimedijalnoj sali uručeno je 235 paketića za mališane, koje je pozdravio predsjednik opštine Željko Komnenović.

Opština Tivat godinama je prepoznata kao primjer dobre prakse u primjeni politike održive integracije populacije Roma i Egipćana u javni život i razvoj opštine. Tokom 2022. godine realizovane su brojne aktivnosti koje su doprinijele unaprjeđivanju njihovog položaja, kao i ostvarivanju i zaštiti ljudskih prava i to:

  • -  Izrađen je nacrt “Lokalnog akcionog plana za socijalnu inkluziju Roma i Egipćana u opštini Tivat za period 2022-2026. godine” koji predstavlja lokalnu platformu politike prema svim pitanjima od značaja za romsku i egipćansku zajednicu;
  • -  Za sve učenike iz RE populacije sa teritorije opštine Tivat, koji pohađaju osnovnu školu u Tivtu, obezbjeđen je besplatan školski prevoz i školski pribor, te školske torbe svim učenicima RE populacije koji su upisani u prvi razred osnovne škole u 2022/2023. godini;
  • -  Angažovana je Služba zaštite radi distribucije vode za porodice iz RE populacije koje stanuju u neformalnom naselju Lovanja;
  • -  Sufinansiran je projekat "Prevencija ranih brakova u RE zajednici" koji sprovodi NVO "Udruženje Eipćana" ;
  • -  U sklopu inicijative Evropske unije i Savjeta Evrope „Blokiraj mržnju. Podijeli ljubav!”, u partnerstvu sa zajedničkim programom EU i Savjeta Evrope „Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanje Roma na lokalnom nivou (ROMACTED II)”, Tivat je u junu bio domaćin dvodnevnog događaja za učenike OŠ „Drago Milović“ sa ciljem unaprjeđenja vrijednosti različitosti i inkluzije od rane faze obrazovanja;
  • -  Pružena je finansijska pomoć za 26 porodica iz RE populacije koja se nalaze u stanju socijalne potrebe dodijeljivanjem jednokratnih novčanih pomoći.
post slika

Galerija