Aktivnosti Lokalnog Plana zaštite životne sredine

16 mar 2012

Opština Tivat je kroz sprovodjenje aktivnosti Lokalnog Plana zaštite životne sredine dana 16.03.2012. godine organizovala predavanje na temu vlažnih staništa - predavač ornitolog Darko Saveljić iz Zavoda za zaštitu prirode iz Podgorice.  Imenovani  je prisutne upoznao sa značajom močvarnih predjela i solana u generalnom smislu,  te njihove održivosti  kao značajne karike biodiverziteta. Predavač  je takodje upoznao javnost sa istorijskim značajem solana, te činjenicom da u srednjovjekovnom periodu je sakupljanje soli bila privilega bogatih porodica  i značajan  ekonomski faktor.  Apostrofiran je značaj Tivatskih Solila kao već prepoznatog zaštićenog objekta koji kao takav figurira još od 2008. godine, te činjenica da je isti proglašen za Ramsard područje  sa osobenostima koje nesumnjivo treba i ubuduće njegovati i čuvati. Do sada preduzete aktivnosti na Solilima su  u velikoj mjeri  doprinijele promociji toga lokaliteta. Zaključak učesnika skupa je da se i dalje promovišu tivatska solila kao dio turističke ponude Tivta  sa ujedno pozivom svim zainteresovanim pogotovo učenicima školskih ustanova da i ubuduće posjećuju Solila i održavaju časove u prirodi a u cilju podizanja svijesti o ekološkom značaju predmetne lokacije.