Posjeta članova Međuvladinog mješovitog odbora za manjine između RH i CG

29 apr 2015

Članovi Međuvladinog Mješovitog Odbora za manjine između Republike Hrvatske i Crne Gore (MMO), zajedno sa Ministricom bez portfelja u Vladi CG Marijom Vučinović, Ambasadorkom Republike Hrvatske u Crnoj Gori NJ.E. Ivanom Perić, konzulom RH u Kotoru gospodinom Hrvojem Vukovićem i Predsjednikom Hrvatskog Nacionalnog Vijeća Zvonimirom Dekovićem, boravili su danas u posjeti opštini Tivat. U ime opštine Tivat, delegaciju je pozdravio predsjednik opštine Ivan Novosel. U  srdačnom i prijateljskom razgovoru sagovornici su u više navrata izrazili zadovoljstvo odnosom prema hrvatskoj nacionalnoj manjini kako na državnom, tako i na lokalnom nivou. Govoreći o brojnim primjerima izuzetne saradnje i pomoći koje opština Tivat već godinama ostvaruje kako sa Hrvatskim nacionalnim vijećem Crne Gore, tako i sa ostalim predstavnicima hrvatske nacionalne manjine, predsjednik Novosel je ocjenio da je položaj hrvatske nacionalne manjine u Tivtu na zadovoljavajućem nivou, da saradnja traje u kontinuitetu svih ovih godina ali i da postoji zančajan prostor da se ta saradnja u narednom periodu podigne na još veći nivo. Na temu međunarodne saradnje sa Hrvatskom kroz zajedničko učešće u IPA projektima govorio je Petar Vujović, savjetnik predsjednika opštine Tivat za međunarodne odnose i ekonomski razvoj. Prisutnima su se obratili još i g-đa Daria Krstičević-kopredsjedavajuća hrvatskog dijela MMO, Ministrica bez portfelja u Vladi Crne Gore-Marija Vučinović, g-din Mersudin Gredić-kopredsjedavajući crnogorskog dijela MMO, g-đa Vesna Jurić Bulatović-pomoćnica u Minstarstvu kulture RH i Zvonimir Deković, predsjednik HNV-a.  Zaključak sa današnjeg sastanaka je usvojena konstatacija da je Tivat prepoznat kao multietnički i multikonfesionalni grad u kome se predstavncima hrvatske nacionalne manjine, ali i svih drugih manjina, pružaju sva prava zagarantovana Ustavom Crne Gore, da je njihov položaj na jako visokom nivou, te da postoji prostor za dalju saradnju i unapređenje odnosa u gotovo svim oblastima sa akcentom na kulturu, zaštitu životne sredine i prekogranične programe.

SLUŽBA PREDSJEDNIKA