Potpisana Povelja o bratimljenju DVD “Boka” i PGD “Košana”

09 okt 2021

U opštini Tivat juče je potpisana Povelja o bratimljenju između tivatskog DVD “Boka” i PGD “Košana” iz slovenačkog grada Pivke. Povelju su potpisali predsjednik DVD “Boka” Tripo Odžić i PGD “Košana” Danijel Boštjančić, a samom potpisivanju prisustvovali su predsjednik opštine Tivat Željko Komnenović sa saradnicima, gradonačelnik Pivke Robert Smrdelj koji je bio na čelu delegacije iz Slovenije i Lidija Petrone Kolar iz Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a Crne Gore.

Slovenačko dobrovoljno vatrogasno društvo je prošlog mjeseca tivatskom DVD „Boka“, doniralo polovno navalno vatrogasno vozilo i 15 kompleta lične zaštitne opreme.

Predsjednik opštine Tivat Željko Komnenović je poželio dobrodošlicu gostima,  te istakao da su ovakve donacije i saradnje od velikog značaja. Pohvalivši broj dobrovoljnih vatrogasnih društava, kojih je u Tivtu trenutno tri, naglasio je da je njihova tehnička opremljenost ipak na nezadovoljavajućem nivou.

„Ono na čemu moramo raditi, a za šta nam je potrebna vaša pomoć, jesu obuke za sticanje međunarodnih licenci. Opština Tivat će se truditi da pomogne u organizaciji i strateškim pravcima razvoja dobrovoljnih društava. Tivat je bio na udaru šumskih požara prije nekoliko godina i tada se najbolje pokazalo da je uloga dobrovoljnih vatrogasnih društava nezamjenljiva“, kazao je Komnenović i najavio da će Tivat i Boka naredne godine biti domaćini velike međunarodne vatrogasne vježbe na temu zemljotresa.

„Kada neko društvo počne sa radom, sve stvari su dobrodošle. Donirano vozilo je staro, ali za početak je sasvim dobro. Smatram da je od svega toga, najznačajnije prijateljstvo između dva društva“, izjavio je gradonačelnik Pivke Robert Smrdelj. Osvrnuvši se na istorijsku povezanost dva grada, Smrdelj je kazao kako je podmornica koja je iz tivatskog Arsenala otputovala u Sloveniju, najprepoznatljiviji eksponat u njihovom muzeju.

Prilikom razgovora iskazana je obostrana volja za produbljivanjem saradnje između gradova na raznim poljima.

Nakon potpisivanja Povelje, upriličena je posjeta tivatskoj Službi zaštite, a nakon toga i Muzeju pomorskog naslijeđa i podmornici Heroj u Porto Montenegru.