Svjetska banka Tivtu donirala vrijednu opremu

23 mar 2012

U radnoj posjeti opštini Tivat danas su predstavnici Svjetske banke i Ministarstva turizma i održivog razvoja. Svjetska banka je opštini Tivat  donirala opremu vrijednu 22 hiljada eura jer je Tivat  prva opština u Crnoj Gori koja implementira novi geografsko informacioni sistem. Upotreba tog sistema će znatno olakšati svakodnevni rad Sekretarijata za uredjenje prostora i zaštitu životne sredine i dati dobru osnovu za olakšanje sprovodjenja investicija i sprovodjenja postupaka i procedura pred nadležnim organom. Partneri opštine Tivat na ovom projektu su Ministarstvo turizma i održivog razvoja i firma „Winsoft“ iz Podgorice čiji su službenici radili na implementaciji ovog sistema u protekla četiri mjeseca. Prema riječima predstavnika ove firme Predraga Bulajića izvršeno je kompletno skeniranje cijele planske dokumentacije opštine Tivat. Sve je pohranjeno u kompjutersku bazu podataka.

Tanja Jelić, sekretar Sekretarijata za uredjenje prostora i održivog razvoja kaže da je sada je na službenicima da sve to primjenjuju u praksi: „Oprema se sastoji od šest računara, dva lap topa, dva printera, jedan skener i plus dvije odgovarajuće licence mreže. To će znatno olakšati rad našeg Sekretarijata. I opština Tivat je nabavila jednu licencnu mrežu, tako da imamo informacionu osnovu na zavidnom nivou “  kaže Tanja Jelić. Predstavnik Ministarstva turizma i održivog razvoja Petar Živković je saopštio da se ovaj sistem testira u dvije crnogorske opštine – Baru i Tivtu: „MI smo radili analizu koje bi opštine bile podobne da se testira sistem I to su opštine Tivat i Bar, koje imaju najviše kapaciteta da se softver testira. Sve zemlje na Balkanu imaju problema sa ovim. Dosta ovakvih projekata je propalo. Ovo je sada jedan uspješan projekat, jer su se sve komponente sastavile. Dakle,  imate ljude, imate upravu koja je zainteresovana da sprovodi takve aktivnosti, imate želju. Sve se poklopilo i rezultat je uspjeh“ – kaže Živković.  Potpredsjednik tivatske opštine Ilija Janović zahvalio se partnerima koji su i na ovaj način prepoznali opštinu Tivat kao organizovanu lokalnu samoupravu...  „U ime lokalne uprave i rukovodstva opštine mogu samo da izrazim zadovoljstvo da je opština Tivat pionir jednog projekta na teritoriji države Crne Gore. Kao i uvijek bićemo nosioci značajnih promjena i usavršavanja rada lokalne uprave koje doprinose razvoju po principu zdrave konkurencije. Zahvaljujem se Ministarstvu turizma i održivog razvoja, Svjetskoj banci i firmi „Winsoft“ iz Podgorice“ – reako je Janović.

post slika