Uspostavljanje direktnih avio-linija između Tivta i Rumunije

21 jan 2022

Predsjednik opštine Tivat Željko Komnenović, zajedno sa predstavnicima Ministarstva kapitalnih investicija i Aerodroma Crne Gore, danas je održao sastanak sa poslovnom delegacijom iz Rumunije, na čelu sa ambasadorom Nj.E. Mateijem Viorelom Ardeleanuom, a tema razgovora bila je pokretanje direktnih avio-linija između Tivta i više gradova u Rumuniji tokom predstojeće ljetne sezone. Sastanku su prisustvovali državni sekretar u Ministarstvu kapitalnih investicija Crne Gore Zoran Radunović, izvršni direktor i predsjednik Odbora direktora Aerodroma Crne Gore, Goran Jandreoski i Nebojša Đoković, direktor Aerodroma Tivat Vladimir Praščević i direktorica Turističke organizacije Tivta Danica Banjević.

Predsjednik opštine Komnenović u izjavi za medije naveo je da je riječ o pokretanju više avio-linija, te da se otvara mogućnost povezivanja crnogorske turističke privrede sa veoma emitivnim rumunskim tržištem, koje do sada u Crnoj Gori nije bilo zastupljeno.

„Danas je učinjen prvi korak i postignut solidan dogovor za početak saradnje. Više od milion turista iz Rumunije godišnje posjeti Grčku i Bugarsku i preko 350 hiljada Tursku, a sada se otvara veoma ozbiljna mogućnost i za Crnu Goru. Glavni zadatak je prvenstveno promocija ponude i da rumunsko tržište sazna šta to Crna Gora nudi, a prema današnjim zaključcima, to bi moglo da se dogodi već i ovog ljeta.“

Državni sekretar Zoran Radunović poručio je da je ovo značajan korak u razvoju turističkih potencijala Tivta i Crne Gore i da će Ministarstvo kapitalnih investicija sve svoje resurse i kapacitete uložiti kako bi se turistička sezona u Crnoj Gori produžila i unaprijedila. „Po preliminarnim razgovorima, radi se o najvjerovatnije tri destinacije iz Rumunije koje bi bile uključene u ovaj vid saobraćaja, a počelo bi se sa čarter letovima. Rumunija ima svog nacionalnog avioprevoznika Tarom koji je veoma prisutan na tržištu, a ono što smo mi spremni da ponudimo su kapaciteti sa kojima raspolaže državna avio kompanija Air Montenegro. Budući da je Rumunija članica Evropske unije, veoma je jednostavan proces odobravanja letova. Aerodromi Crne Gore otvoreni su za saradnju i spremni da te letove podrže, preko svog koncepta povećanja aviodostupnosti Crne Gore i podsticajne šeme za aviokompanije koje uvode nove letove.“

Po riječima Radunovića, letovi bi, prema trenutnoj procjeni, mogli početi već sredinom juna, što zavisi od kapaciteta sa kojima bi rumunski turoperatori izašli na tržište, a trenutno su u toku pregovori sa domaćim hotelima i turoperatorima.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Aerodroma Krajova i turoperatora Holiday Plan iz Rumunije. „Imali smo veoma koristan razgovor sa lokalnim i državnim zvaničnicima u Tivtu. Nadamo se da ćemo uspostaviti novi turistički most saradnje između Crne Gore i Rumunije i da će veliki broj rumunskih turista uskoro biti u mogućnosti da posjeti Crnu Goru“, istakao je predstavnik Holiday Plan-a Dan Čoća.

Ambasador Rumunije Ardeleanu, koji je bio i inicijator sastanka, zahvalio je predsjedniku opštine Komnenoviću i državnom sekretaru Radunoviću na konstruktivnom razgovoru i istakao važnost razvijanja saradnje sa lokalnim upravama. “Želimo da nastavimo da unaprijeđujemo odnose između Crne Gore i Rumunije i pomognemo da Crna Gora što prije postane članica Evropske unije, u šta smo uvjereni da će se ubrzo ostvariti.“

post slika

Galerija