ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA BETSA

15 nov 2016

U ponedeljak 14. novembra 2016. godine održana je završna konferencija projekta „Posmatranje ptica i ekoturizam na južnom Jadranu (BETSA)“, na kojoj su prisustvovali i predstavnici Opštine Tivat Igor Mamula i Nataša Jokić. Projekat je kreiran u cilju promocije eko turističke ponude sa naglaskom na biodiverzitet i posmatranje ptica, a na njemu su tokom 2015. i 2016. godine zajednički sarađivale organizacije iz Crne Gore i Hrvatske: Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP), Ekološko društvo Boke Kotorske (Eko Boka), Opština Tivat, Opština Baška Voda, Hrvatski institut za održivi razvoj (HIOR), i udruženje BIOM. Kroz projekat, čija je vrijednost iznosila oko 250.000 €, realizovano je više aktivnosti koje su doprinijele poboljšanju turističke ponude i unapređenju infrastrukture lokacija koje su interesantne za posmatranje ptica na područjima implementacije projekta u obje zemlje. Projekat je finansiran od strane Evropske unije kroz Instrument za predpristupnu pomoć (IPA) u okviru Programa prekogranične saradnje Hrvatska-Crna Gora.
U okviru istog projekta, pješačkom turom iz Gornje Lastve, preko prevoja Vrdola, a zatim do Stoliva u nedelju 13. novembra, otvorena je staza koja je uređena. Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa kulturno-istorijskim naslijeđem Gornje Lastve, a zatim su krenuli starim serpentinskim pješačkim putem ka prevoju Vrdola. Nakon toga pješačili su šumskom stazom do Gornjeg Stoliva, drevnog sela na izuzetnoj lokaciji u okruženju velikog kompleksa kestenove šume, a potom kamenim putem do Donjeg Stoliva, na obali mora.

betsa1

post slika