OBILJEŽEN SVJETSKI DAN PTICA NA SOLILIMA

12 maj 2017

Povodom obilježavanja Svjetskog dana ptica i drveća, u četvrtak 11. maja, u organizaciji Opštine Tivat – Zelenog tima, Turističke organizacije Tivat, JP za upravljanje morskim dobrom iz Budve (JPMD) i Centra za zaštitu i proučavanje ptica iz Podgorice (CZIP), održani su edukativni časovi na Tivatskim solilima za učenike SMŠ „Mladost“ iz Tivta. Događaju je prisustvovalo 35 učenika u pratnji profesorice biologije Zorane Grubišić, kojima su predstavnici JPMD-a i CZIP-a govorili o ornitološkom i florističkom značaju Solila, značaju ptica selica i važnosti očuvanja njihovih staništa i odmorišta na migratornim putevima.

Učenici su upoznati i sa metodama i tehnikama posmatranja ptica, kao i načinima poboljšavanja uslova za očuvanje florističkog i faunističkog sastava u rezervatu.
U svijetu se tradicionalno u drugoj sedmici maja mjeseca obilježava i Svjetski dan ptica selica, sa temom ovogodišnje kampanje “Njihova budućnost je naša budućnost-očuvana planeta za ptice selice i ljude”, čime se ukazuje na uzajamnu povezanost ljudi i prirode, posebno ljudi i ptica selica koje dijele istu planetu i ograničene resurse.
Svjetski dan ptica i drveća se obilježava svuda u svijetu 10. maja, u cilju da se raznim predavanjima i akcijama unaprijedi svijest o značaju ptica i drveća, sa akcentom očuvanja rijetkih i ugroženih vrsta, kao i potrebu da se održivim upravljanjem obezbijedi opstanak ne samo ljudi na planeti, već i ostalih živih bića, posebno ptica.
Sekretarijat za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost se ovim putem zahvaljuje na saradnji Turističkoj organizaciji Tivat, JP za upravljanje morskim dobrom i Centru za zaštitu i proučavanje ptica iz Podgorice.
.

 

Ptice solila3

Ptice solila2

post slika