Predstavljanje programskih dokumenata bilateralnih, trilateralnih i transnacionalnih programa u okviru IPA II programskog perioda 2014 – 2020
Zajednica opština Crne Gore i Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija, u saradnji sa Upravom za kadrove, organizovali su 08.07.2014 u Podgorici, predstavljanje programskih dokumenata bilateralnih, trilateralnih i transnacionalnih programa koji će biti finansirani u okviru IPA II za programski period 2014-2020.
Na skupu su učestvovali predstavnici lokalnih samouprava, a Opštinu Tivat predstavljali su Savjetnik za Ekonomski razvoj i Međunarodne odnose Petar Vujović, kao i članovi tima za pisanje i implementaciju projekata Zvonimir Dubravčić i Dubravka Koparan.
Cilj sastanka bio je da se predstavnici jedinica lokalne samouprave upoznaju sa ciljevima programa, tematskim prioritetima i planiranim aktivnostima kao i da daju predloge i sugestije od značaja za lokalnu samoupravu radi njihovog aktivnijeg uključivanja u programe saradnje.
Učesnike je pozdravila direktorka Uprave za kadrove Svetlana Vuković, koja je ukazala na dobru saradnju sa Zajednicom opština i svim jedinicama lokalne samouprave u Crnoj Gori, a koja se realizuje kroz sprovođenje obuka usmjerenih na jačanje kapaciteta lokalnih samouprava kako bi iste unaprijedile svoj rad i poboljšale kvalitet u pružanju usluga. Naglasila je da novi koncepti rada uslovljavaju usvajanje novih znanja i vještina i da su evropski fondovi važni upravo za postizanje ovih ciljeva.
U uvodnom obraćanju, generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić je istakao da evropski fondovi predstavljaju značajan izvor finansiranja za crnogorske opštine i da su u programskom periodu 2007-2013 naše opštine kroz razne programe pripremile i uspješno implementirale veliki broj projekata.
Generalna direktorka za koordinaciju programa pomoći EU Ivana Petričević je istakla važnost snaženja kapaciteta lokalne samouprave u procesu pristupanja Evropskoj uniji kako bi se pripremili za aktivno korišćenje strukturnih fondova, koji će biti dostupni kada Crna Gora postane punopravna članica.
Podsjetila je da će Crna Gora, u okviru finansijske perspektive 2014-2020 učestvovati u devet prekograničnih i transnacionalnih programa: četiri bilateralna (sa Albanijom, Bosnom i Hercegovinom, Kosovom i Srbijom), dva trilateralna (Hrvatska - Bosna i Hercegovina - Crna Gora i Italija – Albanija - Crna Gora) i tri transnacionalna programa (Dunavskom, Mediteranskom i Jadransko-jonskom programu). Izrazila uvjerenje da će jedinice lokalne samouprave kroz realizaciju budućih prekograničkih programa imati još uspješnije rezultate i doprinijeti unapređenju saradnje i poboljšanju socio-ekonomske situacije građana.
Direktorka Direkcije za programe prekogranične saradnje Ivana Glišević Đurović predstavila je proces programiranja i tematske prioritete bilateralnih i trilateralnih programa, koji su definisani u skladu sa relevantnim EU strategijama, prioritetima partnerskih zemalja i stečenim iskustvom iz pomenutih programa. Zajednički tematski prioriteti svih bilateralnih programa su Promocija turizma, kulturnog i prirodnog nasljeđa; Zaštita životne sredine; Podsticanje zapošljavanja, mobilnosti radne snage i socijalne inkluzije. Napomenula da su online konsultacije povodom bilateralnih programa otvorene do 18. jula, kako bi nakon toga sve sugestije i komentari zainteresovanih strana bili poslati Evropskoj komisiji na razmatranje.
Šefica Kancelarije za koordinaciju i horizontalna pitanja Tijana Ljiljanić je predstavila tematske prioritete i ciljeve Dunavskog programa, Jadransko-jonskog programa i Mediteranskog programa. Naglasila da transnacionalni programi treba da doprinesu dugoročnom razvoju navedenih regija i jačanju transnacionalne, ekonomske i društvene saradnje. Kroz tri finansijske perspektive predstavila je iskustva i očekivanja u vezi sa sprovođenjem transnacionalnih programa u kojima Crna Gora učestvuje.